Svarīgi par PVN piemērošanu graudu piegādēm! PAPILDINĀTS!

Publicēts: 26/07/2016

“ESENCE”
par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu
graudaugu un tehnisko kultūraugu piegādēm no 2016.gada 1.jūlija, kas aktuālas graudu audzētājiem, kuri piegādā graudus, rapsi, pupas LPKS DURBES GRAUDS*

Izmaiņas skar TIKAI PVN maksātājus. Tām saimniecībām, kuras nav PVN maksātājas “dzīve nemainīsies” – tāpat kā iepriekšējos gadus Jums tiks samaksāta 14% kompensācija likumā noteiktajā kārtībā.

PVN maksātājiem, kuri audzē kviešus, rudzus, miežus, auzas, kukurūzu, tritikāli, rapsi vai to sēklu būs šādas izmaiņas:
[checklist type=”dotted” margin_bottom=”no”]

 • Graudu audzētājs, kurš ir PVN maksātājs, pārdodot graudus, rapsi izraksta pavadzīmi bez PVN ar atsauci “nodokļa apgrieztā maksāšana”.
  Piemērs – ZS pārdod 10 tonnas lopbarības kviešus par 150 EUR tonnā. Pavadzīmē –
  10t x150.00EUR. Pavadzīmē PVN ailīte, ja tāda ir, paliek neaizpildīta (0% nedrīkst rakstīt). Pavadzīmes kopsumma 1500 EUR.
 • PVN deklarācijā par taksācijas periodu un tās pielikumos uzrāda šādi: graudu audzētājs piegādāto preču vērtību iekļauj savas PVN deklarācijas 40. un 41.1 rindā, norādot kopējo vērtību taksācijas periodā – 1500 euro, arī deklarācijas pielikuma PVN 1 pārskata III daļā, atsevišķi norādot katru nodokļa rēķinu. Aizpildot deklarācijas pielikuma PVN 1 pārskata III daļas 5.aili, PVN summu tajā nenorāda. Jāuzrāda ir pilnīgi visi darījumi – arī tie, kuri ir zem 1430 EUR.
 • Pievienotās vērtības nodokli, ko esat uzkrājuši iegādājoties izejvielas, degvielu, u.c., kas paredzēts graudu, rapšu audzēšanai VID atmaksās šādā kārtībā:[/checklist] [checklist type=”checked,” margin_bottom=”no”]
  • Pārmaksa, kas izveidojusies līdz 01.07.2016. tiks atmaksāta tādā pašā kārtībā, kā līdz šim (ja Jūsu uzkrājums ir mazāks par 11 382.97 euro, un tas nav izveidojies no pamatlīzekļu iegādes, tad atmaksās pēc taksācijas perioda beigām (janvārī/februārī)).
  • Pārmaksa tiks atmaksāta 30 dienu laikā pēc deklarācijas iesniegšanas termiņa, ja[/checklist][checklist type=”dotted” margin_bottom=”no”]
   • rēķins par iegādātajām precēm/pakalpojumiem izrakstīts pēc 1.07.2016.;
   • preces/pakalpojumi izmantoti reverso darījumu veikšanai;
   • atmaksājamā summa pārsniedz 1500 euro.

   [/checklist]
   [message type=”success”]Šeit noteikti būs vēl VID skaidrojumi par dažādām niansēm – piemēram, ja Jums ir gan graudi, gan piens…[/message]


[heading centered=”yes” margin_bottom=”no”]Papildināta informācija par sēklu pirkšanu![/heading]

Graudu audzētājs pērkot graudu, rapšu sēklu bez PVN (piemērs – zs pērk 4 t kviešu sēklu par 250 EUR/t; 4*250=1000 EUR) grāmatvedībā darījumu reģistrē šādi:

[checklist type=”dotted” margin_bottom=”no”]

 • aprēķina atbilstošu PVN summu (21%) no PVN rēķinā norādītās darījuma vērtības, piemērojot PVN (t.i., 1000 EUR x 21%= 210 EUR);

 • iekļauj aprēķināto PVN summu PVN deklarācijas 52. un 62.rindā.

[/checklist]
Informāciju par darījumu norāda arī deklarācijas pielikuma PVN 1 pārskata I daļā.
PVN 1 pārskata I daļā atsevišķi norāda katru nodokļa rēķinu, uz kura pamata maksā PVN par precēm, kurām piemēro īpašo nodokļa piemērošanas režīmu.
PVN 1 pārskata I daļā norāda darījuma veida kodu “R5”.


Pievērsiet uzmanību!

[checklist type=”arrowed” margin_bottom=”no”]

 • Pupām piemērojas PVN 21%, PVN deklarācijā uzrādam “vecajā kārtībā”. 
 • !!! Papildus jāpievērš uzmanība pārdodot graudus, rapsi, vai pircējs ir PVN maksātājs. Ja nav, tad jāpiemēro PVN 21%. Piemērs – kaimiņš, kurš nav PVN maksātājs, grib no Jums pirkt 1 tonnu kviešus – jāraksta pavadzīme ar PVN. PVN deklarācijā uzrādam “vecajā kārtībā”.

[/checklist]

Esiet uzmanīgi pārdodot graudus, rapsi PVN nemaksātājam bez PVN – var nākties PVN samaksāt valstij pašam!

Šeit  [button href=”https://www6.vid.gov.lv/vid_pdb/pvn” target=”blank” css_classes=”e.g. button_hilite button_pale sm_button”]vid.gov.lv[/button] ierakstot darījumu partnera nodokļu maksātāja reģistrācijas numuru, var pārbaudīt, vai pircējs ir PVN maksātājs!

Ņemot vērā, ka diez vai VID mērķis ir papildus darba sagādāšana sev, tad gribas pieņemt, ka nekādi papildus sarežģījumi saimniecībām, kas godprātīgi pilda likumu nebūs. Iespējams, būs jāatbild uz jautājumiem par priekšnodokļa rašanos un pēc pieprasījuma “jāatrāda” VID pavadzīmes, rēķini par izveidojušos priekšnodokli.

Sagatavoja Andra Bēča


*Rakstā vienkāršā veidā tiek skaidrotas nodokļa izmaiņas tikai attiecībā uz LPKS Durbes grauds iepirkto produkciju un “standarta graudaudzētājam” saistošām izmaiņām. Plašāku informāciju smelieties
PVN likumā, kā arī www.vid.gov.lv (MK noteikumi, VID Metodiskie norādījumi, uzziņas u.c.), vai jautājiet speciālistiem.

JAUNĀKIE RAKSTI

AKTUALITĀTES

LPKS “Durbes grauds” un SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un...
Publicēts: 09/05/2024
Publicēts: 26/03/2024

AKTUALITĀTES

Piektdien, 1.martā, pl.10:00, kooperatīvās sabiedrības “Durbes grauds” terito...
Publicēts: 27/02/2024