Sējumu apsekojumi rudenī

Publicēts: 21/11/2014

[tabs tab1=”Ziemas rapsis” tab2=”Ziemas kvieši”][tab id=1]

[slider][slide link=”” title=”Krustziežu sakņu augoņi (Plasmodiophora brassicae)”]http://www.durbesgrauds.lv/wp-content/uploads/2014/11/image1-e1416570846955.jpeg[/slide][slide link=”” title=”Krustziežu sakņu augoņi (Plasmodiophora brassicae)”]http://www.durbesgrauds.lv/wp-content/uploads/2014/11/imag10e.jpeg[/slide][/slider]

Attēlos apskatāmi Krustziežu sakņu augoņi rapšu laukos (Plasmodiophora brassicae). Slimība konstatēta sējumu apdrošināšanas monitoringa laikā saimniecībā, kas nav Durbes grauds biedrs. Šajos laukos nav ievērota augu maiņa (vienā laukā rapsi audzēt ne ātrāk kā pēc četriem/ pieciem gadiem), proti, rapsis atkārtoti sēts jau trešajā gadā (starp diviem rapšu gadiem tikai viens citas dzimtas kultūrauga (kviešu) gads bijis).

Pazīmes
Uz galvenajām un sānu saknēm redzami neregulāri sarkanbrūni uzbiezinājumi jeb izaugumi, kas iekšpusē sākumā ir balti, stingri un bez dobumiem. Rudenī sakņu izaugumi nobrūnē un sairst. Inficētie dīgsti iet bojā. Dīgsti un pieaugušie augi attīstās vāji un nīkuļo. Vecākās lapas dzeltē vai kļūst violetas. Pie paaugstinātas temperatūras augi vīst. Augiem ir kavēta attīstība un sēklu veidošanās.

Ierobežošana
Krustziežu sakņu augoņus, izmantojot augu aizsardzības līdzekļus, ierobežot nav iespējams. Inficētā laukā rapsi (arī citus krustziežu dzimtas augus) nav ieteicams audzēt sešus/ septiņus gadus (ierosinātājs augsnē saglabājas līdz pat 20 gadiem), kā arī, veicot augsnes apstrādi, jāievēro tehnikas tīrība, lai ar augsnes starpniecību slimības ierosinātāju nepārnestu uz citiem laukiem. Nodrošināt optimālu augsnes skābumu (ap pH 7) un sakārtot meliorācijas sistēmu, lai uz lauka neuzkrātos lieks mitrums.

 [/tab][tab id=2]

[slider][slide link=”” title=”Flight Forte”]http://www.durbesgrauds.lv/wp-content/uploads/2014/11/image.jpeg[/slide][/slider]

Nezāļu ierobežošana ziemas kviešu sējumā rudenī

Herbicīda Flight Forte (Basf) attēla labajā malā iedarbība ziemas kviešos, salīdzinot ar kontroli attēla kreisajā malā (fotogrāfēts 19. novembrī). Herbicīda deva 1.2 l/ha, smidzināts pirms kviešu sadīgšanas.

[/tab][/tabs]

 

JAUNĀKIE RAKSTI

AKTUALITĀTES

Ceram, ka jums patiks šīs lapas piedāvātās iespējas un izskats. Kamēr iestaig...
Publicēts: 05/04/2023

AKTUALITĀTES

Svētdien, 5. martā, kamēr lauku darbi vēl nav sākušies un ārā pūta auksts vēj...
Publicēts: 14/03/2023

AKTUALITĀTES

Kur? Durbes pamatskolas sporta zālē. Kad? Svētdien 5, martā 10:00. Kas piedal...
Publicēts: 03/03/2023

AKTUALITĀTES

Ikviens laipni aicināts. Lai organizatori labāk var sagatavoties semināram, l...
Publicēts: 03/03/2023